Az ingatlanpiacon az osztatlan közös tulajdon eladása különleges figyelmet és előkészületeket igényel. Az ilyen típusú lakások értékesítése során számos szabályos és jogi kérdést kell figyelembe venni, ami megkerülhetetlen az eladóknak, de a vevőknek is. A feladat tehát elég komplex, amihez nem árt olykor szakember segítséget kérni vagy nagyon alaposan utánajárni a részleteknek. Cikkünkben ezért bemutatjuk, hogyan zajlik az osztatlan közös tulajdon eladása, milyen feltételekkel lehet ezt végezni, illetve milyen dokumentumra lesz ehhez mindenképpen szükség.
Hogyan lehetséges az osztatlan közös tulajdon eladása?
Az osztatlan közös tulajdon azt jelenti, hogy az ingatlan több tulajdonos birtokában van és mindannyian jogosultak az ingatlan egészének használatára a tulajdoni hányaduk arányában. Hasonló a helyzet az ikerházak esetében, de itt mindenki a saját a részében él, mivel az ingatlan jól felosztható, ugyanakkor eladás esetén a szomszédnak mindig elővásárlási joga van.
Az örökölt ingatlan eladása több tulajdonos esetén is lehetséges, de bizonyos szempontokat figyelembe kell tartani:
- Elővásárlási jog: az ingatlan tulajdonrész eladása esetén, az első lépés, hogy értesíteni kell a többi tulajdonost a szándékról. Nekik van elővásárlási joguk, tehát a későbbi értékesítésre csak akkor van mód, ha nem kívánják átvenni az értékesítendő részt.
- Használati megosztási szerződés megléte: amennyiben használati megosztási szerződés készült, ami rögzíti, hogy az ingatlan mely részeit használják a tulajdonosok, akkor az eladás sokkal egyszerűbb. A vevőknek ez egyértelművé teszi az ingatlanrész használatra vonatkozó szabályokat és a banki finanszírozást is gördülékenyebbé teszi.
- Piaci érték és ár: a résztulajdon ára általában jóval alacsonyabb, mint az ingatlan egészének arányos értéke. Például egy 50%-os tulajdoni hányadot jellemzően az ingatlan piaci értékének 25-30%-ért lehet eladni, mivel a vevők általában idegenkednek az osztatlan közös tulajdonú ingatlanoktól.
Osztatlan közös tulajdon eladása ingatlan megosztási szerződés nélkül
Az örökölt ingatlan eladása több tulajdonos esetében is megoldható megosztási szerződés nélkül, de ez jelentős hátrányokkal jár együtt.
Csak készpénzes vevők
Mivel a bankok a legtöbb ilyen esetben nem nyújtanak hitelt, ezért az ingatlanokat szinte kizárólag készpénzes vevők vásárolhatják meg.
Alacsonyabb piaci érték
Az ilyen ingatlanok iránti kereslet alacsonyabb, ami azt jelenti, hogy gyakran áron alul értékesíthetőek.
Használati viták lehetősége
Megosztási szerződés hiányában is meg lehet oldani közmegegyezés alapján a lakás használatát, de ehhez nagyon konstruktív együttműködésre lesz szükség.
Mit kell tartalmaznia a szerződésnek?
A használati megosztási szerződés az örökölt ingatlan tulajdonrész eladása esetén az egyik legfontosabb dokumentum, ami több előre leegyeztetett jogot vázol fel.
Használati területek meghatározása
A tulajdonostársak rögzítik, hogy az ingatlan mely részeit használják kizárólagosan és melyeket közösen.
Közös használatú területek
Meghatározzák, hogy a közös használatú területek, mint a lépcsőház, udvar, pince miként oszlanak meg, illetve ki a fenntartással kapcsolatos költségek felelőse.
Jogosultságok rögzítése
A szerződés részletezi minden tulajdonos pontos jogkörét, hogy elkerülhetőek legyenek a későbbi viták.
Az osztatlan közös tulajdon eladása tehát egyszerűbb a megosztási szerződés jelenlétében. Amire még szükség lesz a vásárlás során, az a helyrajzi szám lekérdezése, amit többféle módon végezhetünk el, online vagy személyes úton.
Miért fontos a helyrajzi szám lekérdezése az eladás során?
A helyrajzi szám az ingatlan egyedi azonosítója a földhivatali nyilvántartásban. Nélkülözhetetlen a tulajdoni lap beszerzéséhez, ami az ingatlan eladása során az alábbi okok miatt kulcsfontosságú.
- Tulajdon ellenőrzése: biztosítja, hogy az eladó valóban jogosult az ingatlan eladására és az nincs olyan teher alatt, mint például jelzálog, ami akadályozhatja a tranzakciót.
- Pontos azonosítás: a helyrajzi szám lekérdezése révén elkerülhető, hogy az ingatlan hibásan legyen azonosítva, például egy címelírás miatt.
- Naprakész adatok: Az online ügyfélkapu helyrajzi szám lekérdezés garantálja, hogy a tulajdoni lap a legfrissebb adatokat tartalmazza.
Mire figyeljünk a tulajdoni lap és helyrajzi szám lekérdezésekor?
Mindig a helyrajzi szám alapján kérjük le a tulajdoni lapot, mivel a címek néha félrevezetőek lehetnek, például saroktelkek esetében. Az ügyfélkapu helyrajzi szám beszerzése a leggyorsabb és legkényelmesebb mód, amivel élhetünk, de van esélyünk postai úton is rendezni a folyamatot.
Győződjünk meg arról, hogy a letöltött tulajdoni lap minden szükséges adatot tartalmaz és naprakész! Fontos tisztában lennünk azzal is, hogy van hiteles és nem hiteles változat a tulajdoni lapnak. Lényegében ezeken ugyanazok a meghatározó adatok találhatóak, csak az egyik nem használható hivatalos ügyintézésre és csak tájékoztató jelleget nyújt.
Van lehetőség szakmai segítség bevonására
Bár az ügyfélkapu helyrajzi szám lekérése és ilyen formán a tulajdoni lap beszerzése egyszerű, de az osztatlan közös tulajdon eladása vagy vétele már jelenthet kihívásokat. A mlinarikmarton.hu munkatársai azonban jelentősen megkönnyíthetik a feladatunkat, csak kérnünk kell a segítségüket.