Sokfélék lehetnek a betegségek lelki okai

Gyakran előfordul, hogy amikor egy körzeti orvoshoz fordulunk valamilyen egészségügyi problémával, beutalót kapunk különböző szakorvosokhoz vagy a betegségek lelki okai kerülnek górcső alá. Mindez azért van, mert az emberi test egy összetett és szerves rendszer, ami elválaszthatatlan a környezetétől. Az orvosok az utóbbi években egyre gyakrabban egyetértenek abban, hogy ez a rendszer a test és a lélek kölcsönhatásának köszönhetően működik, és a betegségek lelki okai kezelésre szorulnak.

A betegségek lelki okai alapos kivizsgálást igényelnek

Gyakran előfordul, hogy az ember valamilyen élethelyzetre adott reakciója a szervezetben működési zavarokhoz, sőt, a szervek kóros rendellenességeihez vezet. A betegségek lelki okainak meglétét egyre több kutatás eredménye igazolja.

Megerősített tényeken alapuló adatok szerint, az orvosi rendelőket felkereső betegek majdnem fele tartozik a lelki betegek csoportjába. A negatív érzéseknek a testre gyakorolt hatása sokrétű. Fontos ezeknek az érzéseknek az erőssége és időtartama is, de a leghangsúlyosabb az, hogy az ember hogyan viszonyul a helyzethez. Hiszen egy érzést el lehet fogadni és ki lehet fejezni, lehet lázadni ellene, elfogadhatatlannak tartani és kiszorítani. De a betegségek lelki okait aligha lehet vitatni. A hosszan tartó és állandó érzések krónikus betegségeket okozhatnak, a rövid ideig tartó heves érzelemkitörések gyakrabban vezetnek akut rendellenességekhez.

Az, hogy bizonyos tapasztalatok a szervek munkájában változásokhoz és kóros rendellenességekhez vezetnek-e, az ember örökletes hajlamától, valamint az élethelyzetekhez és általában az élethez való hozzáállásától is függ.

Asztma, azaz túlélési nehézség

Az asztma szó görögül mellkasi szorítást jelent. A légutak beszűkülése, a duzzanat és a nyálkatermelés fulladáshoz vezet, ami az életveszély érzetét kelti. Az asztmában több komponens hat egymásra, elsősorban lelki, fertőző és allergiás. Egyes személyeknél érzelmi tényezők váltják ki a folyamatot. Az asztmás rohamok általában tipikus helyzetekben jelentkeznek, és bizonyos események és jellemzők elutasítását szimbolizálják. A betegeknél megfigyelhető görcs mintha arra irányulna, hogy ragaszkodnak ahhoz, amijük van, és nem engednek be semmi újat. Az asztma lelki metaforája a túlélés nehézsége, a teljes lélegzetvételre való képtelenség ebben a bonyolult világban. A betegségek lelki okait tehát nem szabad figyelmen kívül hagyni az asztma kezelésénél, ami türelmet és belső őszinteséget igényel.

Sajátos tüneteket produkálnak a hólyaghurut lelki okai

Mostanában sok szó esik arról, hogy a hólyaghurut lelki okai gyakran visszatérő problémát okozhatnak. Különösen olyan érzelmi összetevők befolyásolják a betegség kialakulását, mint az elhúzódó stresszhelyzetek, a depresszió és idegrendszeri zavarok, rossz környezet otthon vagy a munkahelyen, felgyülemlett negatív érzelmek és élmények. A hólyaghurut lelki okai között a gyerekkori traumát szintén lehetséges aspektusként vizsgálják. Előfordulhat, hogy egy nő nem emlékszik a régen történt eseményekre, de az agy, ami blokkolta a fájdalmas emlékeket, bizonyos körülmények között kiváltja azokat. Ez pedig provokálhatja a hólyaghurutot. Meg kell jegyezni, hogy a fenti okok nem okoznak biztosan felfázást, de előfeltételként szolgálhatnak a megjelenéséhez.

Miben nyilvánulnak meg a hólyaghurut lelki okai?

A hólyaghurut okai az orvostudomány szempontjából jelentéktelenek lehetnek: a beteg egy rövid ideig hideg helyen ült, túl fűszeres ételeket evett vagy felidegesítette magát a munkahelyén. Úgy tűnik, hogy mindez nem komoly, de hirtelen megjelennek a felfázás tünetei, amik igazi csapásnak számítanak a nők körében.

A lelki okok miatt kialakult felfázást sokáig nem azonosították külön kórképként, mert a tünetek tekintetében nagyon hasonlít a hagyományos formához, amit az orvosok már régóta ismernek világszerte. Vannak azonban különbségek is. Ha a hólyaghurut lelki okait firtatjuk, láthatjuk, hogy megnyilvánulások is eltérnek. Itt inkább nyomás és kellemetlen alhasi érzet, gyakori vizelési inger, fájdalom és égő érzés tapasztalható. A felfázási típusok közötti különbség a WC-zésre irányuló ingerek számában érzékelhető. A betegségnek ebben a formájában a nők nagyon gyakran járhatnak vécére. Ez a szám néha a napi 50-et is eléri.

A felfázás kezelése orvossal vagy anélkül

A hólyaghurut diagnózisában az anamnézis gyűjtése döntő szerepet játszik. Ha az orvos kellő türelemmel és tapintattal tudja tisztázni a hólyaghurut lelki okait és a megelőző körülményeket, a kezelés hatékony lesz, és segít elkerülni a további kiújulásokat. A lelki eredetű felfázás kezelésében feltétlenül szerepel a pszichológiai támogatás. Bizonyos esetekben szükség lehet pszichoterapeuta segítségére is. A kezelés fő célja a lelki stressz enyhítése és a nők segítése abban, hogy átgondolják a múltbeli és jelenlegi traumatikus körülményekhez való viszonyukat. A hólyaghurut lelki okainak feltárása történhet pszichológussal tartott csoportos vagy egyéni foglalkozásokon, illetve autodidakta módon.