A koleszterin diéta akkor is szükséges lehet, ha meg vagyunk győződve arról, hogy az apró kulináris bűneinknek nincs negatív hatása a szervezetünk koleszterinszintjére. Sajnos azonban a túlzott mennyisége a legfőbb érrendszeri betegségeket okozó tényező. Milyen elemeket tartalmazzon a koleszterin diéta, hogy ne csak csökkentsük, hanem tartósan normális tartományban tartsuk ezt a mutatót?
Hiszen a koleszterinnek is vannak jó oldalai. Nemcsak a sejtmembránok nélkülözhetetlen alkotóeleme, hanem a D3-vitamin, a mellékvese- és a nemi hormonok termeléséhez is szükséges. Az agyműködésben is fontos szerepet játszik. Önmagában tehát nem veszélyes, sőt, bizonyos mennyiségben még szükséges is. Csak a felesleg lehet káros.
Hogyan csökkenthető a koleszterinszint?
Mindenekelőtt változatos és kiegyensúlyozott étrendet kell követnünk. A koleszterin diéta alapját zöldségek és gyümölcsök kell képezzék, amik vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint rostokban gazdagok. Ezek egy részét nyersen kell fogyasztani. A paradicsom, paprika, retek, hagyma, saláta, brokkoli, karfiol, spenót és zeller fontos összetevők ebben az étrendben. A fogyasztásuk emellett segít megszabadítani a szervezetet a víztől és a sótól, aminek további hatása, hogy nemcsak a vérnyomást, hanem a túlsúlyt is csökkenti. A citrom, a fekete áfonya, a ribizli és a tőzegáfonya szintén jótékonyan hatnak a koleszterin szintre. Ezekben rengeteg C-vitamint találunk, ami segít megszabadulni a koleszterin problémáktól.
A koleszterinszint és a rostok kapcsolata
Az összetett szénhidrátokat teljes kiőrlésű gabonakészítményekkel, azaz durva darával, jó minőségű teljes kiőrlésű kenyérrel, barna rizzsel és tésztával kell biztosítani. A teljes kiőrlésű gabonából készült termékek alkalmasak a koleszterin diéta során való fogyasztásra, mivel sok rostot tartalmaznak. De mi a kapcsolat a rostok és a koleszterin között?
A máj a koleszterint epévé alakítja át, amit a bélbe küld. Ott a rostok az epét egészen a kiválasztásig szállítják, megakadályozva, hogy a koleszterin felszívódjon a szervezetbe. Miután az epe a káros koleszterinnel kiválasztódik, a máj elkezdi keresni a módját annak, hogy normalizálja a zsírsavakat a belekben, ezért a koleszterint az erekből vonja ki. A rosthiány az étrendben lehetővé teszi a zsírsavak lebontását és a koleszterin felszívódását a belekben, ezért a szervezet napi rost ellátása elengedhetetlen.
Koleszterin diéta alatt érdemes változtatni a termékek hőkezelésével kapcsolatos szokásainkon is. A párolás, a sütés vagy a szuvidolás jó választás, mivel ezek megőrzik a maximális ízt és tápanyagokat.
A magas kreatininszint befolyásoló tényezői
Hogyan csökkenthető a magas kreatininszint? Vannak olyan módszerek, amelyek támogathatják és gyorsabbá tehetik ezt? Az életmód és az étrend a magas kreatininszint egyik befolyásoló tényezője? Ezekre a kérdésekre igyekszünk a továbbiakban választ adni.
A kreatinin egy szerves nitrogéntartalmú vegyület, ami az anyagcsere eredményeként keletkezik, és teljes egészében a vesén keresztül ürül ki. Koncentrációját e szerv állapotának felmérésére vizsgálják.
Mik az emelkedett kreatinin tünetei?
A vérben lévő emelkedett kreatinin nem feltétlenül okoz tüneteket. Ilyenkor a rendellenesség csak a laboratóriumi vizsgálatokon látható. Ugyanakkor tünet lehet a vizeletkiválasztás mennyiségének változása (növekedés és csökkenés egyaránt), gyengeség és apátia, étvágytalanság, hányinger és hányás, ingerlékenység és nyugtalanság, valamint az alvászavar is. A magas kreatininszintre utaló tüneteket soha nem szabad alábecsülni. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni és diagnosztikai vizsgálatokat végeztetni. Emelkedett értéket eredményezhet a nagy izomtömeg, az erőnléti edzés vagy a fokozott étrendi fehérjebevitel is. Ezért a vizsgálati eredményeket mindig meg kell mutatni egy szakembernek, aki az értelmezés során minden lényeges tényezőt figyelembe vesz.
Milyen kockázatokkal járnak a magas értékek?
A magas értékek megkövetelik, hogy a kezelőorvos kiterjessze a diagnózist az ok meghatározására. Ez rendkívül fontos, mert a tartós vagy visszatérő emelt kreatininszint a vese visszafordíthatatlan károsodásához vezethet. Emiatt a szerv nem működhet megfelelően, ami az egész szervezet elégtelen funkcionálását okozhatja.
A kezelés megkezdéséhez elsősorban a magas kreatininszint okát kell azonosítani, majd szakorvosi kúrát kell kezdeni. A terápiát egyénre szabottan kell kialakítani. Dehidráció esetén a javulás folyadék beadásával következik be. Egyes betegeknél kórházi kezelésre van szükség. Leggyakrabban az ok megszüntetése a kreatininszint csökkenését és a vesefunkció javulását eredményezi.
Fontos megjegyezni, hogy a magas értékek csökkentésére nincsenek házi gyógymódok. Veseelégtelenség esetén azonban az életmódváltás nagyon fontos. Indikált a rendszeres fizikai aktivitás, az élénkítőszerek elhagyása, a sófogyasztás korlátozása, a kiegyensúlyozott étrend, valamint a megfelelő folyadékbevitel is.
A magas kreatininszint a leggyakrabban vesebetegségre utal. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük az értékét. Ez különösen igaz a krónikus betegségben szenvedőkre, valamint a sportolókra.